1. Haberler
  2. Gündem
  3. Balavca dedesi ve yakın çevresi fikir proje yarışmasına başvurular başladı

Balavca dedesi ve yakın çevresi fikir proje yarışmasına başvurular başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milas Belediyesi tarafından düzenlenen Çok Katmanlı Doğal ve Kültürel Bir Yaşam Koridoru olarak Balavca Deresi ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması’na başvurular başladı. Başvuru için son tarihin 22 Mart Cuma günü olduğu belirtildi.

Günümüzde kent ile ilişkisini, görünürlüğünü ve doğallığını büyük ölçüde yitiren Milas’ın tarihsel süreç boyunca oluşmuş çok katmanlı yapısının bir parçası olan Balavca Deresi’nin  farklı ölçeklerde sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Milas Belediyesi tarafından Çok Katmanlı Doğal ve Kültürel Bir Yaşam Koridoru olarak Balavca Deresi ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması başlatıldı.

Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Şefliği’nden yapılan bilgilendirmede; Mimar Prof. Dr. A. Güliz Bilgin Altınöz, Mimar Öğretim Üyesi Aslıhan Demirtaş, Peyzaj Mimarı Ata Turak, Peyzaj Mimarı Barış Ekmekçi, Şehir Plancısı Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Mimar Dr. Öğretim Üyesi Özgün Özçakır ve Şehir Plancısı Dr. Zeynep Eraydın’ın jüride yer aldığı yarışma hakkında detaylı bilgiye https://balavca.org.tr/ adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Milas’ın sokaklarında dolaşırken her bir köşesinde hanlar, hamamlar, dinsel yapılar ve eşsiz mimari özellikler gösteren muhteşem konaklara rastlanılır. Her mahalle kendi içerisinde özgün kültürel değerlerini barındırır. Sokaklarda Yahudilerin, Rumların ve Türkmenlerin kültür izleri görülür. Dünya kültür mirası olan bu değerlere sahip çıkmak ve yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak bizim hizmet anlayışımızın temelini oluşturur.” dedi.

“Çok Katmanlı Doğal ve Kültürel Bir Yaşam Koridoru olarak Balavca Deresi ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması” sürecinin, uygulanan hizmet anlayışının bir ürünü olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Tokat, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Düzenlediğimiz yarışma aracılığıyla birçok meslekten uzmanların kente ilişkin tasarımlarının, önerilerinin ve kentin gelecek projeksiyonuna dair görüşlerinin sunulduğu bir değerlendirme platformu oluşturulacaktır. Yarışma kapsamında hazırlanacak olan projeler katılımcı belediyecilik anlayışımız ile kamuoyuna sunulacak ve ardından gelecek görüş ve öneriler doğrultusunda ileride yapılacak uygulamalar için önemli bir temel oluşturacaktır.

Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla daha yaşanabilir, yaşam seviyesi yüksek, huzurlu ve mutlu bir kent olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu fikir ve öngörüler ile başlattığımız “Çok Katmanlı Doğal ve Kültürel Bir Yaşam Koridoru olarak Balavca Deresi ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması”nda büyük özveri ile sürece katkı sağlayan saygıdeğer jüri üyelerimize, çok kıymetli yarışma katılımcılarımıza, görüş ve değerlendirmeleri ile kentimize büyük destek sağlayacak sevgili dostlarımıza ve tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Balavca dedesi ve yakın çevresi fikir proje yarışmasına başvurular başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin